fbpx

История

NOOR BALLETT FOUETTÉ  AJALUGU

FOUETTÈ Balletikool — Eesti esimese eraballetikool — asutati 1992.a. Tõnu ja Svetlana Veileri poolt.

Nime NOOR BALLETT sai kool 2003.a., mil uue kutseharidusseaduse jäikadele nõuetele allajäänud Fouetté raskustesse sattus. Fouetté Balletikooli pedagoogide ja lastevanemate ühisotsusena jätkati tantsuhuviliste laste koolitust huvikoolina.  Kaubamärgina kasutatakse ühendit Noor Ballett Fouettè.

Fouetté jõudis läbi aastate olla nii huvi- kui kutsekool, samuti täisprogrammiga üldhariduskool.

Nendest aegadest on säilinud hea koostöö tunnustatud õppejõudude ja oma eriala spetsialistidega St. Peterburgi Balletiakadeemiast, kes on pea igal aastal sõitnud Tallinnasse spetsiaalselt selleks, et juhendada koolis klassikalise, ajaloolise või karaktertantsu seminarõpet.

Tihe loominguline kontakt püsis aastaid Rimski-Korsakovi nim. Vene Riikliku Ooperi- ja Balletiteatri peaballettmeistri professor N.Dolgušiniga.

Pedagoogid võivad uhkust tunda oma endiste õpilaste üle, kes pärast lõpetamist on jätkanud kas välismaal tantsualase kõrghariduse omandamist või töötasud/töötavad balletiteatris tantsijatena.

Endised õpilased

Vilistlane Mari Kõiv ja Kaie Kõrb

Vilistlane Mari Kõiv ja Maia Plissetskaja

Esimene Rahvusvaheline Noorte Balletiartistide Konkurss Tallinnas — Fouetté’2000 — oli esimene selline konkurss Eestis. Erinevates vanusekategooriates võistlesid mitukümmend klassikalise tantsu õppurit Lõuna-Koreast, Argentiinast, Bulgaariast, USA-st, Venemaalt, Soomest, Lätist, Ukrainast ja Eestist.

Žüriisse kuulusid maailmakuulsad balletikorüfeed mitmetest riikidest, esimees oli professor Nikita Dolgushin. Igati õnnestunud konkursi patrooniks oli Eesti Vabariigi esimene leedi pr. Helle Meri.

Oma elu esimese Grand Prix´i võitsid Sergei Upkin, Mari Savitski, Andrey Pisarev jt.

Samade entusiastide poolt loodud ja hooaegadel 2000/2001 ja 2001/2002 tegutsenud teatris Noor Eesti Ballett Fouetté esinesid solistidena tantsijad eri riikidest üle maailma (Lõuna-Korea, Holland, Kanada, Venemaa, Ukraina, Argentiina, USA, Rootsi, Eesti). Täispikkades balletilavastustes osalesid edukalt Fouetté Balletikooli õpilased ja koreograafid-pedagoogid. Vaatajaid rõõmustati nii galakontsertite kui klassikalise ja modernballeti etendustega — «Le Corsaire», «Paquita» «Dupsununnud» jne. Teater rikastas linna kultuurielu ning pakkus head konkurentsi riigiteatritele.

Autasusid jagab pr. Helle Meri

Paquita

Le Corsaire

Kooli esinemisrepertuaaris on lisaks paljudele kontsertprogrammidele olnud:

 • klassikaline divertisment «Veealune Maailm» balletist «Küürselg-Sälg»
 • St.Såensi muusikale loodud lasteballett «Loomade karneval»
 • kultuurhariduslik programm «Elavad nukud»
 • lasteballett «Inetu pardipoeg»
 • lasteballett «Imelill»
 • jõuluetendus «Jõuluime»
 • lasteballett «Sipsik»
 • jõuluetendus «Lumivalgekese jõuluõhtu pöialpoiste juures»
 • jõuluetendus «Imelised mänguasjad».

Galakontsertitel on olnud külalisesinejaid nii Tallinna ja Tartu balletiringkondadest kui ka Soomest, Lätist, Londonist. Õpilased on osalenud Rahvusooper Estonia ja Balletiteater Fouetté etendustes.

Hetked Jõuluõhtust 2003 koos priimabaleriin Kaie Kõrbiga

Külalisesinemistel on käidud Soomes, Portugalis, Venemaal, Lätis. Kotka Kultuuripäevadel olime pikki aastaid alalised esinejad. Igal aastal osalevad tublimad õpilased ka mõnel rahvusvahelisel noorte balletiartistide konkursil, festivalil või seminar-laagris.

Konkursitel on võidetud väärt auhinnalisi kohti (vt. Uudised)

Alates augustist 2014 korraldab Noor Ballett Fouetté iga-aastast Rahvusvahelist Balletiseminari Fouetté. Seminari õppejõududeks on tunnustatud professionaalid nii Eestist kui välisriikidest.

Tihedad treeningpäevad lõpevad galakontserdiga, kus pearõhk uuel repertuaaril.

Balletiseminar

2016/2017 õppeaastal on balletikoolis Noor Ballett Fouetté 64 erinevas vanuses (7-21 a.) õpilast ning balletistuudio üheteistkümnes rühmas kokku 150 mudilast.

Lisaks eestlastele vene, läti, itaalia, valgevene, soome, ukraina, juudi jt. rahvuste esindajad, kes kõik omavahel hästi läbi saavad — leiame, et oleme integratsiooni elav kehastus Eesti Vabariigis.

Õppetöö toimub üldjuhul siiski eesti keeles.

Pärast esinemist Peterburis koos prof. Nikita Dolgušiniga

 • ЗАЯВЛЕНИЕ

  Прошу зарегистрировать моего ребёнка на просмотр в школу Noor Ballett Fouettē. • Оставить заявку

 • error: Content is protected !!